A Balaton légterében 1944. június. 16-án a délelőtti órákban olaszországi repülőterekről több mint 800 amerikai bombázó és vadászrepülő gyülekezett különböző hadiipari célpontok bombázására. A Veszprémben állomásozó honi légierő 101. „PUMA” vadász-repülőezred 28 db Messerschmitt vadászgépe Heppes Aladár őrnagy parancsnoksága alatt megtámadta a köteléket. Az egyenlőtlen harcban ezen a napon öt magyar vadászpilóta vesztette életét az ezredből. Közöttük volt Pászty István repülő hadnagy, akit Kereki község felett lőttek le 1944. június 16-án. Ejtőernyője beleakadt a zuhanó Me-109G gépébe, és így azzal együtt csapódott be Kereki községben. Pászty Istvánt az óbudai temetőben temették el.
Ezen a napon a PUMA vadászrepülők közül légi harcban vesztették életüket:
• Kőhalmy János főhadnagy pilóta
• Szittár Gyula szakaszvezető pilóta
• Boda György szakaszvezető pilóta
• Bognár József főhadnagy pilóta
Több, ma már idős Kereki lakos szemtanúja volt a légi csatának és kezdeményezésünkre 2003-ban kiemeltük a gép roncsait, amelyet a Szolnoki Repülőmúzeumban helyeztek el.
A gép lezuhanásának helyszínén a település lakossága jelentős társadalmi munkával, a Balaton Fejlesztési Tanács és Somogy Megyei Önkormányzat támogatásával HŐSI EMLÉKPARKOT hozott létre. Emlékművet állítottunk a repülés áldozatainak és itt helyeztük el az I. és II. világháborúban elesett kereki lakosok emlékműveit is.
Az emlékparkot és az emlékműveket 2004-ben avattuk fel.
Ezen a helyen a Kereki Várjátékok ünnepségeinek keretében minden év június havában megkoszorúzzuk az emlékműveket és színes műsorokkal egybekötött falunapi ünnepséget tartunk.
A létrehozott park a sportpályával együtt ideális színhelyet ad szabadtéri rendezvényeinknek a fogathajtó versenyeknek, gyermeknapnak, szüreti fesztiválnak és sportegyesületünk működésének.
Ma a Kecskeméten állomásozó Szentgyörgyi Dezső Repülő Bázis „Grippen” vadászpilótái őrzik a „PUMA” hagyományokat és viselik a „PUMA” jelvényt.
Hagyományaink ápolásában ünnepségeinken résztvevő és azokat támogató résztvevőknek ezúton is szeretnénk köszönetet mondani.
Kecskeméti Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis pilótáinak, a 86. Szolnok Helikopterbázis parancsnokainak és roncskutatóinak, a Hadtörténeti Intézetnek, a Somogy Megyei Veterán Repülők Szövetségének, MH 54. Veszprém Légtérellenőrző ezrednek, MH Összhaderőnemi Parancsnokságnak, Kecskeméten a PUMA egyesület elnökségének, Gersy Tamás és Frankó Endre veterán vadászrepülőknek akik részt vettek az 1944- évi légi harcban, a Boconádi Szabó József Logisztikai Ezrednek Kaposváron, a Corwin Alapítványnak, Mártírok és Hősök Alapítványnak, a Nyugat Magyarországi Hadkiegészítő Parancsnokságnak a Juta Radarszázadnak.
Köszönjük közreműködését a Szent László Lovagrendnek, a Szent György Lovagrendnek, a Fekete Hollók Rendjének Kaposvárról és még sok más szervezetnek és magán személynek.